OGRÓD CZARODZIEJSKI

„OGRÓD CZARODZIEJSKI – wystawa czasowa w Muzeum
przy ul. Warszawskiej 61 w dniach od 10.07. do 30.09. 2010r.

Wystawa czasowa „OGRÓD CZARODZIEJSKI”

Przyroda jest nieodłącznym elementem naszego życia praktycznie od momentu narodzin. Kwiaty, drzewa i krzewy otaczając nas wpływają na chęć bliższego poznania, a ich indywidualne cechy estetyczne i użytkowe doceniamy z upływem lat coraz bardziej.
Powszechnie wiadomo, że roślinność jest jednym z ważniejszych źródeł inspiracji artystów ale nie jest też obojętna dla ludzi wrażliwych na piękno.
Wystawa „Ogród czarodziejski” to zbiór dzieł sztuki z zakresu malarstwa, tkaniny, grafiki oraz dawnego i współczesnego rzemiosła artystycznego. Dla tych z pozoru różnorodnych obiektów przyjęto wspólny mianownik – motywy roślinne. Jest to swoista konfrontacja natury ze sztuką i sztuki z naturą.
Wśród eksponatów znalazły się dzieła sztuki artystów znanych i uznanych ale też prace autorów anonimowych.
Jest to już kolejna wystawa zorganizowana w naszym muzeum w oparciu o zbiory prywatne. Ekspozycje tego typu są wyjątkowe i jednocześnie oryginalne, ponieważ to co na nich możemy zobaczyć nie jest w tzw. obiegu wystawienniczym. Są elementami kolekcji rodzinnych bądź cennymi pamiątkami po przodkach. Rozstanie z dziełami sztuki czy ulubionymi bibelotami, będącymi nieodłącznym elementem wystroju domu wymaga sporych wyrzeczeń. Składając serdeczne podziękowanie wszystkim, dzięki którym wystawa mogła zostać zrealizowana w szczególności pragnę podziękować osobom udostępniającym obiekty na wystawę i tym samym umożliwiającym poznanie tych unikalnych dzieł sztuki i pamiątek szerszemu gronu osób Hanna Długoszewska-Nadratowska