„Letnie Warsztaty” w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

Za nami  pierwsza edycja tegorocznych „Letnich Warsztatów” w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

Blisko dwadzieścioro dzieci, biorących w nich udział świetnie się bawiło zarówno podczas gier i zabaw, jak i podczas zajęć tematycznych.

Pierwszego dnia (1 lipca br.), uczestnicy poznawali pracę muzealnika opisując przy wsparciu Izabeli Jakubowskiej pracownika Działu Archeologii eksponaty muzealne oraz wzięli udział w lekcji muzealnej pt: „Z kuferka dziadunia i babuni”, którą poprowadziła Anna Barszcz pracownik Działu Oświatowego. Po wystawach, prezentowanych aktualnie w Muzeum oprowadziła wszystkich Barbara Tokarska pracownik Działu Oświatowego.

W drugim dniu (2 lipca), dla dzieci przygotowaliśmy Warsztaty Malarskie, które poprowadziła Elżbieta Długołęcka pracownik Działu Sztuki Muzeum. Efektem pleneru malarskiego były bardzo interesujące prace, inspirowane wystawą malarstwa P. Marka Zalewskiego. Gościem specjalnym  w tym dniu była Pani Anna Smolińska z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Ciechanowie, która rozmawiała z dziećmi o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz o innych bezpiecznych zachowaniach w codziennym życiu. Nasz gość przybył do dzieci z upominkami (odblaskowymi maskotkami), które otrzymali wszyscy uczestnicy warsztatów.

Trzeci dzień warsztatów (3 lipca), uczestnicy spędzili w Zamku Książąt Mazowieckich, gdzie poznawali jego legendy i tajemnice, weszli na zamkowe baszty oraz wzięli udział w grze „Omnibus Regionalny”, autorstwa Agnieszki Magalskiej-Banach. Na koniec składali papierowego rycerza.

Czwartego dnia (4 lipca), dzieci wybrały się do kina na bajkę o agentce kotce, w Parku im. J. Dąbrowskiego szukały pomnika Ciechana, a po powrocie do placówki spotkały się z funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji, który opowiedział, jak bezpiecznie zachować się podczas letniego wypoczynku w domu, na drodze i nad wodą. Poprawne wypowiedzi nagrodzone zostały odblaskami i innymi nagrodami.

W ostatnim dniu (5 lipca), wszyscy uczestnicy Warsztatów pojechali do Oddziału MSzM w Gołotczyźnie, gdzie odbyło się ognisko, gry i zabawy oraz zwiedzanie Dworku Szlacheckiego.

Kolejna edycja „Letnich Warsztatów” w Muzeum Szlachty Mazowieckiej już w sierpniu.