Kwiaty Ogrodów i XII Mazowieckie Majowe Muzykowanie

Jak co roku w trzecią niedzielę maja dział etnograficzny Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zorganizował w zespole parkowo – dworkowym w Gołotczyźnie „ Kwiaty Ogrodów”. Jest to plenerowa wystawa połączona nie tylko ze sprzedażą kwiatów, ale także wszelkich wyrobów z tworzyw naturalnych takich jak: wiklina, ceramika, skóry, wosk, drewno. Można też znaleźć ręcznie tkane chodniki oraz regionalne kulinaria m.in. piwo kozicowe, wędliny, chleb pieczony na chrzanowych liściach. Dla najmłodszych przeznaczono stoisko z kolorowymi lizakami, ręcznie wykonanymi przez cukierników z Podlasia. Nie zabrakło też waty cukrowej i obwarzanków. Po raz pierwszy w tym roku na Kwiatach Ogrodów odbyło się Mazowieckie Majowe Muzykowanie tj. przegląd solistów i kapek grających tradycyjną muzykę z Mazowsza na dawnych instrumentach. Przez jedenaście lat Majowe Muzykowanie inspirowane przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej i nieżyjącego już znakomitego akordeonisty Romana Kuśnierskiego odbywało się w miejscowości Watkowo gm. Gołymin. Tegoroczne występy muzykantów znakomicie komponowały się ze scenerią gołockiego parku i „Kwiatów Ogrodów”, wpisując się na stałe w kalendarz imprez plenerowych Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

Autor: dr Irena Kotowicz – Borowy

Kwiaty pogrodówKwiaty ogrodów_5