Ks. Maciej Kazimierz Sarbiewski SJ. W 430. rocznicę urodzin wielkiego Poety baroku, rodem z Sarbiewa, ziemi ciechanowskiej

Ks. Maciej Kazimierz Sarbiewski SJ.

W 430. rocznicę urodzin wielkiego Poety baroku, rodem z Sarbiewa, ziemi ciechanowskiej

W dniu 24 lutego  przypada 430. rocznica urodzin ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, światowej sławy łacińskiego poety doby baroku,  cenionego teoretyka poezji,  uwieńczonego przez papieża Urbana VIII najwyższą nagrodą literacką, porównywaną obecnie z Nagrodą Nobla  – poetyckim laurem. Zyskał miano Chrześcijańskiego Horacego, który był dla niego wzorem. Jako Horatius Sarmaticus przyniósł sławę Polsce, włączając swoją twórczość w krąg kultury ogólnoeuropejskiej.  Jego dzieła, w zadziwiającej ilości wydań,  były drukowane  m.in. w Niemczech, Holandii, Belgii, Francji, Włoszech, Anglii a także na Węgrzech. Znany był również jako  filozof, wykładowca akademicki, teolog, wybitny kaznodzieja Władysława IV. Pochodził z mazowieckiej szlachty – Sarbiewskich h. Prawdzic z  Sarbiewa k. Płońska, historycznej ziemi ciechanowskiej.

Urodził się 24 lutego 1595 r. w Sarbiewie jako syn Mateusza Sarbiewskiego  i według najnowszych badań genealoga szlachty Adama Pszczółkowskiego, nie Anastazji, ale Stanety z rodu Wolmir-Milewskich. Dom rodzinny ukształtował jego podstawy moralne i religijne.  W latach 1607-1612 uczył się w kolegium jezuickim w Pułtusku, zdobywając mocne podstawy klasycznego, humanistycznego, ale też ścisłego wykształcenia. Tu zdecydował o swojej dalszej formacji duchowej, związanej z  jezuitami, wstępując w 1612  do Towarzystwa Jezusowego w Wilnie. Po dwóch latach nowicjatu złożył pierwsze śluby zakonne i podjął studia filozoficzne  w kolegium jezuickim w Braniewie (1614-1617). Po ich ukończeniu wykładał  jako magister poetyki i syntaksy  w cenionym kolegium jezuickim w Krożach na Żmudzi a następnie Połocku. W latach 1620-1622 studiował teologię na Uniwersytecie Wileńskim, który to kierunek  kontynuował  w Collegium Romanum w Rzymie. Swoją podróż do Wiecznego Miasta opisał w wierszu Iter RomanumDroga rzymska.   Był już wówczas autorem kilku łacińskich panegiryków i epigramów, m.in.  D. Joanni Carolo Chodkiewicz…, poświęconego zwycięzcy spod Chocimia.

Rzym był momentem przełomowym w życiu jezuity. Tu w czerwcu 1623 r. przyjął święcenia kapłańskie. Kontynuując studia z teologii dogmatycznej, należał do wybijających się talentem alumnów, autora łacińskich wierszy. Zdobył  uznanie kardynała Mafeo Barbariniego, miłośnika poezji i też poetę,  wkrótce papieża Urbana VIII, jednego z najpotężniejszych  następców Św. Piotra czasów nowożytnych,  który otoczył go jakby swoim mecenatem. Sarbiewski obdarował go licznymi odami pochwalnymi. Studiował i jednocześnie  wykładał metafizykę, retorykę i poetykę w Collegium Germanicum, zyskując powszechne uznanie. Jednak największą sławę przyniosły mu powstałe tam ody, pisane  w stylu horacjańskim, które w duchu katolicyzmu, oddawały klimat  ówczesnej Europy baroku.  Papież uhonorował   go najwyższym odznaczeniem – kapitolińskim laurem. Stawiało  go to w rzędzie najwybitniejszych, uwieńczonych  poetów swojej epoki . Znalazł się w kręgu cenionych ludzi ze świata  nauki i kultury.  Jego utwory zostały  wydane w  1625 r. w Kolonii jako Lyricorum libri tres, a Sarbiewski  został okrzyknięty Chrześcijańskim  Horacym . Jednak wkrótce, z nieznanych przyczyn,  poeta laureatus, zmuszony był powrócić do kraju.

Pierwsze swoje kroki skierował do Sarbiewa. Tu powstała prawdopodobnie pieśń Ad Fontem SonamDo źródła Sony, opiewająca jego miłość do rodzinnej ziemi. Przebywał w Nieświeżu. Został następnie profesorem teologii i retoryki na  Akademii Wileńskiej, uzyskując w 1632 r. doktorat z filozofii, a w 1636 r. z teologii.

W tym czasie  ukazało się w Antwerpii poszerzone wydanie Lyricorum libri tres (1630) i Lyricorum libri IV (1632), z miedziorytami Petera Paula Rubensa.

Ostatnim, najtrudniejszym dla niego  etapem  życia była funkcja kaznodziei na dworze króla Władysława IV, którą pełnił od 1635 r. do nagłej śmierci w dniu 2.04.1640 r.  podczas głoszenia pożegnalnego kazania w kościele św. Jana Chrzciciela.

Został pochowany w podziemiach kościoła o.o. jezuitów w Warszawie, po czym po kasacie tego zakonu, ok. 1834 r. przeniesiony do kościoła o. pijarów na ul. Długiej. Po przekazaniu przez władze carskie tego kościoła Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej , został wraz z innymi pijarami potajemnie ponownie przeniesiony i pochowany przez Rosjan w zbiorowej mogile pod aleją, w sąsiedztwie kościoła  św. Karola Boromeusza, aby zaginął po nim ślad i nie oddawano mu hołdu. W 2015 r. z inicjatywy dr Teresy Kaczorowskiej, prezes Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana na ścianie kościoła p.w. św. Karola Boromeusza została wmurowana tablica nagrobna, poświęcona Poecie.

Istotną formą przywracania pamięci o najsłynniejszym Poecie baroku jest Międzynarodowy Festiwal im. ks. M.K. Sarbiewskiego (wcześniej Międzynarodowe Dni im. ks. M. K. Sarbiewskiego), zainicjowany  przez dr Teresę  Kaczorowską w 2005 r., z ramienia Związku Literatów na Mazowszu,  w 410 rocznicę urodzin Poety. Jest on  kontynuowany od 2006 r. przez powstałe w tym czasie Stowarzyszenie Academia Europaea Sarbieviana, które skupia ludzi nauki, badaczy i sympatyków Poety. Festiwale odbywają się pod Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego  i Biskupa Płockiego. Jego współorganizatorami  są podmioty samorządowe, instytucje kultury, szkoły, uczelnie, jezuici.   Odbywają  się koncerty, konkursy recytatorskie, krasomówcze dla młodzieży szkolnej oraz  literackie dla dorosłych O Laur Sarbiewskiego  w jęz. polskim i międzynarodowe w jęz. łacińskim pod pieczą Stowarzyszenia  Latinati Vivae Provehendae Associatio. Postać i twórczość M.K.  Sarbiewskiego ma swoje szczególne miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie. Jest tematem wielu  konferencji naukowych,   organizowanych w kraju i zagranicą, m.in. w Wilnie i Opawie. Pamięć o wielkim Poecie baroku jest podtrzymywana poprzez wiele naukowych  i popularno-naukowych opracowań. Zapraszam na stronę  https://www.sarbiewski.eu/.

Jednym z ostatnich, niezwykle cennych publikacji poświęconych największemu Poecie baroku jest książka autorstwa Profesorów z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu –  Aleksandra Wojciecha Mikołajczaka i Rafała Dymczyka  – Rzymskim szlakiem Sarbiewskiego, która  zabiera czytelnika   nie tylko  na wędrówkę  po ścieżkach życia M.K. Sarbiewskiego, lecz także w realną podróż  do Wiecznego Miasta śladami Sarbiewskiego, którą poeta odbył  przez barokową Europę i opisał łacińskim wierszem  w elegii Iter Romanum (Droga rzymska ).

Oprac. Bogumiła Umińska

 

Udostępnij na: