Jan Piotr Norblin – artysta dwóch narodów – zapraszamy na zwiedzanie wystawy

Zapraszamy na zwiedzanie wystawy „Jan Piotr Norblin – artysta dwóch narodów”, która prezentowana jest w budynku ekspozycyjnym przy u. Warszawskiej 61 do 20 stycznia 2023r.

„Jan Piotr Norblin – artysta dwóch narodów” to najnowsza wystawa czasowa przygotowana przez dział sztuki  Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. W budynku ekspozycyjnym przy ul. Warszawskiej 61 od 25 października 2022 r. zaprezentowanych  zostało ponad 100 obiektów graficznych i rysunkowych Jana Piotra Norblina i jego uczniów: Aleksandra Orłowskiego, Michała Płońskiego i Jana Rustema. 

Jan Piotr Norblin de la Gourdaine był jednym z czołowych artystów epoki stanisławowskiej. Swój warsztat kształcił w Paryżu pod okiem batalisty Francesco Casanovy oraz w Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby. Urodził się we Francji do Polski przybył w 1774 r. na zaproszenie Adama i Izabeli Czartoryskich. Jego dzieła zachwycają kolorytem, lekkością kreski i należą do najcenniejszych źródeł ikonograficznych epoki kryzysu, odrodzenia i upadku Rzeczypospolitej.

Przygotowana ekspozycja ma na celu przybliżenie spuścizny graficznej i rysunkowej urodzonego we Francji, a tworzącego w Polsce Norblina. Prawdziwą jego pasją stała się akwaforta i zachwyt nad twórczością Rembrandta, którą przeniósł na grunt Polski. Na otaczającą rzeczywistość patrzył oczami wielkiego holendra. Nie gardził żadnym tematem, rytował typy szlacheckie, głowy, żebraków, sceny biblijne oraz historyczne, a także sielankowe widoki wsi. Będąc nadwornym artystą księcia Adama Czartoryskiego był uczestnikiem i uważnym obserwatorem życia politycznego chylącej się ku upadkowi Rzeczypospolitej. Pokazywał  jej burzliwe relacje wewnętrze, w postaci sejmików szlacheckich, które przeniósł na papier. W 1804 r. Jan Piotr Norblin powrócił do Francji, gdzie mieszkał już do śmierci. Dzieła które w tym czasie tworzył  inspirowane były jego trzydziestoletnim pobytem w Polsce, którą artysta darzył wielkim sentymentem.

Wśród prezentowanych eksponatów na wystawie  można zobaczyć m.in.: wspaniałe nokturny: „Pokłon pasterzy w Betlejem”, Wskrzeszenie  Łazarza”,  „Chory drwal” czy  „Święta rodzina”. Zaprezentowane zostaną też obiekty o tematyce historycznej m.in.: „Wybór Piasta na króla (Pierwszy Piast)”, 1776 r., „Powołanie Przemysława na króla Czech”, 1777 r. czy rysunki przedstawiające widoki Nieborowskiej Arkadii. Dzieła pochodzą ze zbiorów 9 instytucji oraz kolekcjonera prywatnego.

Wystawa dostępna dla zwiedzających od 26.10.2022 do 20.01.2023r. Zapraszamy

_____________________________________________________

Patronat medialny nad wystawą objęli:

TVP 3 Warszawa, Tygodnik Ciechanowski, Radio KRDP FM

Kurator wystawy: Dariusz Krawczyk

Udostępnij na: