IX Spotkania z historią „ Na dworze Królowej Bony” już na nami…

Po raz pierwszy odbyły się w 2005r. z inicjatywy pracownika Muzeum pana Dariusza Czerniakowskiego i spotkały się z wielkim uznaniem publiczności. Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie i znajdujące się wokół niego błonia są doskonałym miejscem do realizacji programów historyczno-edukacyjnych. Naturalna sceneria obiektu pozwala łatwiej przyswajać wiedzę i wiadomości dotyczące średniowiecza.

[nggallery id=77]

Przez sześć lat uczestnicy Spotkań ze średniowieczem poznali historię średniowiecza m.in. turnieje rycerskie, rzemiosło, muzykę, tańce, śpiew, broń, przedmioty codziennego użytku, meble a także stroje średniowieczne. Odbywały się też barwne korowody ulicami miasta i turnieje konne na kopie, były pokazy mody i pichcenie pradawnych potraw. W pewnym momencie Spotkania ze średniowieczem stały się nawet imprezą wychodzącą poza granice naszego kraju, gdyż gościły grupy rekonstrukcyjne m.in. z Rosji, Białorusi i Czech.
Od trzech lat Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zaczęło zmieniać nieco formułę imprezy i tak powstały Spotkania z historią. Średniowieczne imprezy pojawiają się już w większości miast Polski, więc ich kontynuowanie nie miało już większego sensu, ponieważ turyści byli przesyceni tą tematyką. Nowa formuła bardzo dobrze się przyjęła – mówi Piotr Banasiak koordynator imprezy. Z roku na rok przybywa spragnionych żywej historii turystów. Co roku też wprowadzane zostaje inne hasło przewodnie. Było już Cesarstwo Rzymskie i Barbaricum, turyści dowiedzieli się, co było zanim nastało średniowiecze, rok później poznawali Potop Szwedzki i wędrowali śladami trylogii .
W tym roku gościliśmy na dworze Królowej Bony – żony Zygmunta Starego, która dostała ciechanowski zamek w ramach oprawy wdowiej. Wraz z Boną przybyła do Polski nie tylko włoszczyzna, ale również a może przede wszystkim sztuka i nowa kultura, skupiona wokół teatru, spektakli i koncertów a nie głównie na turniejach rycerskich, jak to było w średniowieczu. W programie tegorocznej imprezy współfinansowanej z budżetu Prezydenta Miasta Ciechanów Pana Waldemara Wardzińskiego a także przy wsparciu Banku Spółdzielczego w Ciechanowie, która odbyła się na dziedzińcu zamkowym nie zabrakło spektakli historycznych dla dzieci, koncertu renesansowego, warsztatów edukacyjnych m.in. produkcja papieru czerpanego, nauka lepienia z gliny, nauka wykonywania sznurów, kramów rzemieślników, pokazów sokolniczych, prelekcji, wykładów a także gier, zabaw i konkursów z nagrodami dla najmłodszych. Przygotowano duże warsztaty zielarstwa, do udziału, w których zapraszane były całe rodziny. Dla turystów przewidziano też smakowitą niespodzianką a to za sprawą Domu Polonii z Pułtuska.  Szef kuchni przygotował dla przybyłych gości całą szynkę pieczoną, pieczone warzywa, buraczki i wspaniałe ciasto karmelowe na kruchym spodzie.
Warto również wspomnieć, że Spotkania z historią odbywają się od wielu już lat w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Organizowane są one podczas wrześniowych weekendów a uczestniczą w nich kraje z całej Europy. EDD umożliwiają szerokiej publiczności dostęp do zabytków, które na co dzień są dla niej niedostępne. Tego dnia zamek został udostępniony turystom nieodpłatnie.
7 września to data, która zbiegła się nie tylko z tegorocznymi Spotkaniami z historią, ale także z inauguracją wspomnianych już EDD i z Narodowym Czytaniem, ogłoszonym przez Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Narodowe Czytanie przypomina o tym, że formują nas te same lektury. Wspólne czytanie wybitnych autorów piszących fantastycznie o Polakach i Polsce wzmacnia nasze poczucie jedności. Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie od początku włączyło się w tą zacną inicjatywę. W zeszłym roku publicznie odczytywane były strofy Adama Mickiewicza a w tym roku aktorka teatru Atlantis z Warszawy pani Maria Reif czytała utwory Aleksandra Fredry. Dodatkowo, kto przyniósł ze sobą dzieło Fredry otrzymał pamiątkową pieczęć.
O wysokim poziomie imprez plenerowych organizowanych przez Muzeum świadczy wysoka frekwencja a także bardzo pozytywne opinie uczestników. Jest to dla nas najwyższa nagroda i przekonanie, że warto organizować
w Ciechanowie tego typu przedsięwzięcia. Muzeum może się pochwalić również tym, że w VII edycji konkursu
„Mazowieckie Zdarzenie Muzealne – Wierzba” Spotkania z historią „ Potop szwedzki. Śladami trylogii” otrzymało wyróżnienie w kategorii: „najlepsza impreza, pokaz, ekspozycja w plenerze – zorganizowana poza terenem muzeum w 2012r.”Mamy nadzieję, że w VIII edycji powtórzymy sukces.
Trzymajcie za nas kciuki!
Tekst Magdalena Banasiak
Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

 

Udostępnij na: