„Ikona – przestrzeń wciąż żywa”- zaproszenie na wernisaż wystawy

Dyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zaprasza na wernisaż wystawy pt.: „Ikona – przestrzeń wciąż żywa” który odbędzie się 9 kwietnia (sobota) 2022 r. o godz. 13: 00 w Budynku ekspozycyjnym Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie przy ul. Warszawskiej 61.

Poprzez wystawę chcemy wprowadzić zwiedzających w tajemniczy świat ikon, pokazać ich duchową głębię i Najwyższe Piękno. Ikonę przypisuje się tradycji Kościoła Wschodniego, bo tam najbardziej się rozwinęła i ukształtował się jej kanon, jednak stanowi ona o dziedzictwie kulturowym całego świata chrześcijańskiego. Pragniemy pochylić się nad fenomenem jej nieprzemijalności. Pomogą nam w tym prezentowane prace.
Przedstawimy bogatą kolekcję ikon znanej ikonopisarki Katarzyny Kobuszewskiej z Pracowni Ikonograficznej z Płocka, której prace stały się inspiracją do zorganizowania tej wystawy. Zaprezentujemy na niej również ikony: Małgorzaty Załoga-Popielarskiej z Przasnysza, Władysława Maławskiego, (lwowianina) z Lublina a także ciechanowianek: Marioli Kujawy, Bogumiły Nasierowskiej, Marii Mazanowskiej, Barbary Sitek-Wyrembek, Magdaleny Kwiatkowskiej, Marty Jastrzębskiej i Teresy Wachnik. Wprowadzimy także w klimat XIX-wiecznych ikon ze zbiorów muzealnych i prywatnych.
Serdecznie zapraszamy!

Wystawa czynna będzie do 31 maja 2022 r. w budynku ekspozycyjnym muzeum przy ul. Warszawskiej 61.