Europejskie Dni Dziedzictwa 2020

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku uroczystym obchodom towarzyszy hasło „Moja Droga”. Z tej okazji  Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie   zaprasza na koncert okolicznościowy pt:” Raduje się serce, raduje się dusza”, który odbędzie się 20 września 2020.o godzinie 13:00 w oddziale Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie.

Tradycyjnie w ramach obchodów EDD  zapraszamy tego dnia  do bezpłatnego zwiedzania Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie.

W programie  koncertu pieśni i piosenki legionowe i patriotyczne nawiązujące do 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej:

Marsz Pierwszej Brygady, Jak szło wojsko, Jak to na wojence ładnie, Pierwsza kadrowa, Szara piechota, Maki, Pieśń o wodzu miłym,Wojenko, wojenko, Ostatni mazur, Białe róże, O mój rozmarynie, Ułani, ułani, Jak długo w sercach naszych, Przybyli ułani.

Wystąpią:

Aleksandra Okrasa –Wachowska- sopran

Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu prof. Delfiny Ambroziak. Zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu partią Noriny w operze „Don Pasquale” Gaetano Donizettiego. Z Operą Poznańską odbyła tournee po Niemczech (Heilbronn, Frankfurt n/Odrą). Z Polską Operą Kameralną dokonała nagrania opery „Don Pasquale”. Występowała także w Teatrze Wielkim oraz Teatrze Muzycznym w Łodzi. Brała udział w gościnnych występach w Danii w „Gali Strauss” z Polską Operą Wrocławską, a z Orkiestrą Reprezentacyjną Sił Powietrznych odbyła tournee po Francji. Uczestniczyła w wielu kursach wokalnych otrzymując dyplomy mistrzowskie od tak znakomitych śpiewaczek jak Renata Scotto czy KatiaRicciarelli. Jest laureatką I nagrody na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie. Występuje na wielu festiwalach (między innymi na Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie Zdroju oraz MLF „Muzyka i Architektura” w Toruniu). Artystka dobrze czuje się zarówno w repertuarze barokowym, operze bel canto, muzyce sakralnej, liryce wokalnej, przez operetkę, musical do muzyki filmowej włącznie. Bardzo często koncertuje na estradach całego kraju. Występowała na scenach w Niemczech, Danii, Francji, na Litwie, Białorusi, Ukrainie i w USA. Jako solistka Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Jest laureatką Złotego Dobosza 2012 – nagrody Dyrektora RZAWP przyznawanej za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Wiktor Szymonowicz – baryton

Solista Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, w którym rozpoczął pracę w 1981 roku. Występował gościnnie w wielu krajach m. in. w: Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Rosji, na Litwie, Ukrainie, w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Pasją Wiktora Szymonowicza jest teatr, dobra muzyka i turystyka śladami historii. Stworzył niezapomniane kreacje: Tewiego w musicalu „Skrzypek na Dachu” oraz w przedstawieniach: „Best of Broadway”, „Uczuć wicher, wyznań smak”, „Z mundurem, z humorem…” i wiele innych ról wymagających zarówno wokalnego jak i aktorskiego kunsztu. Jest odznaczony statuetką Złotego Dobosza 2011 za wybitne osiągnięcia artystyczne. Otrzymał również wyróżnienie od Dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu piosenek o tematyce lotniczej, może poszczycić się także Brązowym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP.

Akompaniament muzyczny Maciej Chwała – pianista, organista. Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, obecnie pracuje w Zespole Reprezentacyjnym Wojska Polskiego.

Koncert poprowadzi Maria Reif

 

Europejskie Dni Dziedzictwa – wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Udostępnij na: