Dzień Niepodległości z ciechanowskim bohaterem i muzyką Chopina…

Postacią przewodnią tegorocznego Święta Niepodległości był Wacław Małecki (1896-1920), ciechanowianin, Kawaler Orderu Virtuti Militari, Krzyża Walecznych i Krzyża Niepodległości z mieczami. Sylwetkę bohatera zaprezentował spokrewniony z nim, emerytowany nauczyciel LO im. A. Mickiewicza w Ciechanowie, Wiesław Anuszewski, który od wielu lat zgłębia i utrwala historię swojej rodziny. Szczególne miejsce zajmuje w nich właśnie ś.p. sierż. Wacław Małecki, zasłużony w działaniach sabotażowo-dywersyjnych ciechanowskiej Polskiej Organizacji Wojskowej, prowadzonych wobec niemieckiego okupanta w latach 1916-1918. Po odzyskaniu niepodległości i wyzwoleniu Ciechanowa został skierowany do szkoły wojskowej w Warszawie.  Pod koniec 1919 r., jako podoficer 32 p.p., szef 7 kompanii II batalionu walczył z bolszewikami nad Styrem i Słuczem. Za niezwykłą odwagę i waleczność został nagrodzony przed całym pułkiem odznaką honorową – Szablą Dowódcy. Zginął kilka dni później, 9 maja 1920 r. w walkach o Unurzycę, Grybów i port rzeczny nad Dnieprem, gdzie stały statki z jeńcami i sprzętem wojennym. Poległ w walce wręcz o jeden ze statków, broniąc swoich kolegów. Pochowali go nieopodal miejsca walki. Poleska ziemia, do której nie mogła w tamtych czasach dotrzeć rodzina, szybko zatarła jego ślad. Jak podkreślił Prelegent, pomnik, poświęcony ciechanowskim bohaterom POW, odsłonięty w 1932 r. na Placu Kościuszki w Ciechanowie, był dla rodziny miejscem jednocześnie grobu Wacława Małeckiego. Na tablicy bowiem, wśród poległych jest wymienione jego nazwisko. Tu się spotykali, zapalali znicze i tak trwa do dzisiaj. Przypomnijmy, pomnik zniszczony w czasie II wojny światowej przez Niemców, przywrócony został w tym samym miejscu w 1997 r. dzięki TMZC.

Wiesław Anuszewski niezwykle interesująco, na tle dziejów ówczesnego Ciechanowa, a potem walk 32 pp., ale przede wszystkim, w oparciu o wspomnienia rodzinne, przybliżył postać sierż. Wacława Małeckiego. W monografii 32 pp określono go jako jednego z najdzielniejszych podoficerów.

Prelekcja poprzedzona była wyjątkowo pięknym koncertem chopinowskiej muzyki  fortepianowej w wykonaniu Absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. St. Moniuszki w Ciechanowie, aktualnie uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. A. Krzanowskiego w Mławie. Przed licznie zgromadzoną publicznością, przygotowani przez Panią Tatianę Fedorczuk-Eichler, wystąpili:

Alicja Perczyńska, Klaudia Rychowska,, Natalia Rzeczkowska, Wiktoria Żerek i  Krzysztof Kurbanow.

Kompozycje Chopina w ich interpretacji miały niezwykle wysoki poziom, spotkały się z wielkim uznaniem. Koncert mógł się odbyć dzięki wielkiej życzliwości, obecnej wówczas z nami  Pani Joanny Makijonko, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. St. Moniuszki w Ciechanowie,  której tą drogą składamy wielkie podziękowanie.

B.U.

Udostępnij na: