Relacja z uroczystości: „Ciechanowianie w walce o niepodległość 1918 i wolność 1944”

Za nami nieprzeciętna uroczystość słowno-muzyczna „Bohaterom walczącym o Niepodległość 1918 i Wolność 1944”. Została zorganizowana z okazji 106 rocznicy odzyskania Niepodległości. Towarzyszyła jej prelekcja dr Bogumiły Umińskiej „Ciechanowianie w walce o niepodległość 1918 i wolność 1944”, w której dokonała prezentacji bohaterów ziemi ciechanowskiej walczących o niepodległość i granice w latach 1914-1920. Z racji przypadającej w tym roku 80. rocznicy Powstania Warszawskiego i zorganizowanej na tę okoliczność badawczej wystawy „Ciechanowianie w Powstaniu Warszawskim”, przybliżyła także znaczenie tego wielkiego zrywu Polaków poprzez pryzmat udziału w nim ciechanowian. Chociaż miał on miejsce tylko w Warszawie, to jednak był traktowany jako symbol walki o przyszły kształt Polski. Także bohaterowie Powstania Warszawskiego, to także bohaterowie Niepodległości. Zostali oni tutaj również przywołani.
Spotkanie uświetnił wyjątkowo wymowny i poruszający ludzkie serca koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu cenionego solisty (bas) Michała Gogolewskiego, wicedyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. A. Krzanowskiego w Mławie, reżysera wielu operetek, a także Zespołu muzycznego z I Liceum Ogólnokształcącego im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie, który powstał spontanicznie, z wielkim entuzjazmem na tę uroczystość pod kierunkiem merytorycznym nauczycieli historyków Anny i Andrzeja Kamińskich i oprawą muzyczną Roberta Widackiego, znanego muzyka i jednocześnie wicedyrektora tej szkoły.
Z wielkim zaangażowaniem wystąpili uczniowie:
Weronika Wójcik – prowadzenie
Śpiew: Kaja Grzelak, Antonina Falkowska, Zuzanna Kuczborska, Julia Wysocka, Maria Przybysz, Franciszek Żabik – śpiew i gitara
skrzypce – Jakub Harnaszkiewicz
akordeon: Krzysztof Dymczyk, Maksymilian Derbin
pianino – Piotr Lusawa (absolwent)
gitara: Franciszek Żabik, Piotr Gerwatowski

Z wielką głębią duchową zostały zaintonowane pieśni:

Warszawianka
Taki kraj
Rota
Śliczna gwiazdo
Miejcie nadzieję
My, Pierwsza Brygada
Piechota
Rozkwitały pąki
Modlitwa AK
Warszawskie dzieci
Nim wstanie dzień
Deszcz, jesienny deszcz
Pieśń Kronika

oraz zupełnie nowa pieśń „Orzeł”, którą skomponowała wrocławska śpiewaczka – Magda Bigoś do słów wrocławskiej poetki i propagatorki polskiej kultury, Marty Wilgosz, a którą wykonał w klasycznej wersji Michał Gogolewski. Intencją kompozytorki jak i autorki słów było by „Orzeł” zataczał jak najszersze kręgi w naszej ojczyźnie, był śpiewany przez każdą Polkę i Polaka, wykonywany w różnorodnej stylistyce muzycznej i wreszcie by stał się współczesną popularną piosenką patriotyczną. Bije rekordy uznania w całej Polsce.
Z całego serca dziękujemy naszym Artystom, naszym nieocenionym Licealistom i ich Profesorom oraz Panu Michałowi Gogolewskiemu, którzy dali z siebie całą moc aby oddać hołd Bohaterom Niepodległości 1918 i Wolności 1944, a zgromadzoną licznie publiczność zachwycili swoim profesjonalizmem i pięknem.

Z pokoleń trudu, z ofiarnej krwi
Zwycięskiej chwały nadejdą dni.
Dopomóż Boże
I wytrwać daj!
Tu nasze miejsce, to nasz kraj!
………………………………………
Leć Orle daleko,
Niech cię wiatry niosą ponad niebo,
Niech twa Korona oślepia wroga,
a naszych prowadzi do domu, do Boga!…

Bogumiła Umińska

Fot.: Zdzisław Smardzewski

 

Udostępnij na: