Andrzejki w Muzeum – warsztaty edukacyjne

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie i oddział Muzeum w Gołotczyźnie zapraszają od 21 do 30 listopada grupy zorganizowane na warsztaty edukacyjne „Andrzejki w Muzeum”. Zapisy pod numerami telefonu: Ciechanów 23 672 55 87, Gołotczyzna 23 671 30 78

Tradycje Andrzejkowe mają bardzo długą historię. Obchodzone są z 29 na 30 listopada. Według tradycji wigilia świętego Andrzeja była nocą magiczną, kiedy można było poznać swoją przyszłość. Właśnie wtedy dziewczęta mogły uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej ich przyszłego zamążpójścia. Wróżby andrzejkowe traktowały bardzo poważnie. Do najbardziej znanych wróżb wiążących się z andrzejkowym wieczorem należy lanie roztopionego wosku na wodę. Wosk lany jest bezpośrednio albo przez dziurkę np. w kluczu. Na podstawie odlanego kształtu woskowej figurki albo kształtu cienia, który został rzucany przez nią przewiduje się przyszłość lejącego.

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie pragnąc przypomnieć obrzędy związane z Katarzynkami i Andrzejkami zaprasza dzieci i młodzież do udziału w warsztatach edukacyjnych „Andrzejki w Muzeum” Zajęcia mają charakter wspólnej zabawy. Odbywają się one w salach dydaktycznych udekorowanych w taki sposób, żeby jak najlepiej oddać tajemniczy nastrój i wprowadzić uczestników w atmosferę magii oraz niezwykłości. Warsztaty rozpoczyna pogadanka, podczas której dzieci poznają dawne wierzenia i przesądy ludności, a także najpopularniejsze wróżby. Wyposażeni w tę wiedzę spróbują wraz z prowadzącymi zobaczyć swoją przyszłość biorąc udział w zabawach andrzejkowych przy muzyce i wróżbach.

Czas trwania zajęć : 120 minut.
Cena za osobę: 10 zł
Termin zajęć: od 21 listopada do 30 listopada.

Zapisy i wszelkie informacje pod numerami telefonu:
Ciechanów 23 672 55 87
Gołotczyzna 23 671 30 78

 

Udostępnij na: