ANDRZEJKI 2008

Zabawa Andrzejkowa w Dworku Aleksandry Bąkowskiej
w Gołotczyźnie, oddziale Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zaczęła się już 21.11.2007r. a zakończyła 28.11.2007r.

Pracownicy tej placówki, przygotowali cały kompleks zajęć dla dzieci
w wieku szkolnym i przedszkolnym, celem których stało się kultywowanie
tradycji i zwyczajów ludowych, zapoznanie uczestników z elementami obrzędowości ludowej i zachęcanie do ich kontynuowania, a także zainteresowanie ekspozycjami muzealnymi. „Na Świętego Andrzeja ,
błyska pannom nadzieja” to jedno z licznych przysłów, z którymi dzieci mogły zapoznać się w pogadankach, jakie prowadziły przebrane w bajkowe stroje, organizatorki: B. Olszak, J. Ostaszewska, B. Lelewska i K. Pieniak. Był to specjalny blok opowiadań wyjaśniających funkcjonowanie „andrzejek”
w tradycji naszego regionu i kraju. Następnie poprzez zabawę, ale i naukę, uczestnicy oddawali się ochoczo licznym wróżbom, ciekawie tytułowanym
jak „obrączka czy klucz”, „mowa kwiatów”, ”but za progiem” czy tradycyjne „lanie wosku”. W trakcie spotkania, przedstawione zostały również konkursy np. „taniec z balonikami”,„walczyk ze szczotką”, ten ostatni prowadzony przez prawdziwą czarownicę z miotłą. Całości przygrywała muzyka z płyt, a w przewidzianej przerwie dzieci otrzymały poczęstunek, w postaci herbaty i słodkiej bułki. Swoistego klimatu świetnie dodawała sala, którą udekorowano okazjonalnie na te zajęcia.

 

Udostępnij na: