11 Listopada Święto Niepodległości

10 listopada (wtorek) 2009r. o godz. 17:00 w budynku ekspozycyjnym Muzeum przy ul. Warszawskiej 61
odbył się koncert z okazji Święta Niepodległości.

Wykonawcy:
Teresa Hanna Krajewska – sopran
Dariusz Górski – bas
Sławomir Lebiedziński – fortepian (elektroniczny)
Jolanta Fijałkowska – prowadzenie

Teresa Hanna Krajewska –sopran,laureatka III nagrody i nagrody specjalnej Radia i Telewizji w Konkursie Operowym im. Adama Didura w Bytomiu (1984). Stypendystka Królewskiej Akademii Muzycznej w Madrycie (1990/1991) oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 1982 r. ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie śpiewu solowego prof. Krystyny Szczepańskiej. Kilkakrotnie brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Sylwię Geszty. Już jako studentka występowała na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej jako Fiordiligi w Cosi fan tutte Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Zosia w operze komicznej Damy i huzary Łucjana Kamień-skiego. Po otrzymaniu dyplomu Akademii Muzycznej została zaangażowana do Teatru Wielkiego –Opery Narodowej jako solistka. Zadebiutowała wtedy partią Małgosi w operze Jaś i Małgosia Engelberta Humperdincka.

Dorobek artystyczny Teresy Krajewskiej obejmuje ponad 30 partii operowych, między innymi: Melissa – Amadigi di Gaula – Georg Friedrich Händel, Atalanta – Xerxes – Georg Friedrich Händel, Marcelina – Fidelio – Ludwig van Beethoven Fiordiligi – Cosi fan tutte – Wolfgang Amadeus Mozart, Pamina – Czarodziejski flet – Wolfgang Amadeus Mozart, Musetta – Cyganeria – Giacomo Puccini, Olga – Fedora – Umberto Giordano, Hanna – Straszny dwór – Stanisław Moniuszko, Rowan – Mały kominiarczyk – Benjamin Britten, Małgosia – Jaś i Małgosia – Engelbert Humperdinck, Przyjaciółka ptaków – Kynolog w rozterce – Henryk Czyż, Tebaldo – Don Carlos – Giuseppe Verdi

Artystka często występowała gościnnie na scenach teatrów za granicą – Teatr Bolszoj w Moskwie, Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu, Théâtre de Caen w Bordeaux, w Barcelonie, Londynie, Lipsku, Dreźnie, Heilbronn, Karlsruhe, Kilonii, Hamburgu oraz innych teatrach niemieckich, szwajcarskich i francuskich. Brała także udział w międzynarodowych festiwalach w Xanten, Bregenz, Carcassonne. Wielokrotnie brała udział w Festiwalu Warszawska jesień w operach współczesnych kompozytorów polskich, między innymi: W małym dworku Zbigniewa Bargielskie-go, Sonata Belzebuba Edwarda Bogusławskiego, Historya o Świętej Katarzynie Romualda Twardowskiego. W sezonie 2002/2003 występowała w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Carmen Georgesa Bizeta wraz z Denyce Graves. Dla wy-twórni płytowej Polskie Nagrania dokonała nagrań pieśni Karola Szymanowskiego.

Artystka od wielu lat zajmuje się pedagogiką. Prowadziła klasę śpiewu solowe-go w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie, była też wykładowcą na wydziale aktorskim w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwe-rowicza w Warszawie.

Dariusz Górski bas

Od 1986 roku solista Warszawskiej Opery Kameralnej. Współpracował również z Cappellą Gedanensis, Filharmonią Krakowską i wieloma innymi zespołami i orkie-strami w Polsce

W repertuarze artysty znajduje się kilkadziesiąt partii operowych, między innymi w takich dziełach jak:

* Wolfgang Amadeus Mozart – Czarodziejski flet
* Wolfgang Amadeus Mozart – Uprowadzenie z seraju
* Wolfgang Amadeus Mozart – Don Giovanni
* Wolfgang Amadeus Mozart – Łaskawość Tytusa
* Gioacchino Rossini – Cyrulik sewilski
* Gioacchino Rossini – Semiramida
* Carl Maria von Weber – Wolny strzelec
* Karol Kurpiński – Henryk VI na łowach
* Piotr Czajkowski – Eugeniusz Oniegin
* Giuseppe Verdi – Falstaff
Artysta często śpiewa repertuar oratoryjno-kantatowy – Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel, Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart oraz muzykę polskiego i francuskiego baroku. Występuje również z recitalami pieśni kompozyto-rów polskich, niemieckich i amerykańskich.

Podczas licznych podróży zagranicznych śpiewał na scenach Francji, Hiszpanii, Japonii i wielu innych krajów.