Związek Powstańców Warszawskich w Muzeum Szlachty Mazowieckiej

W dniu 24 maja 2013 r. Muzeum nasze zaszczycili swoją obecnością członkowie Związku Powstańców Warszawskich: dr Halina Wołłowicz – ur. w Wilnie, łączniczka i sanitariuszka w Pułku „Baszta”, ps. „Rena”, płk Zbigniew Galperyn – żołnierz Szarych Szeregów i AK, ps. „Antek”, sekretarz ZPW oraz Jerzy Turzewski – żołnierz 104 kompanii Związku Syndykalistów Polskich Zgrupowania AK „Róg”. Celem ich wizyty było oddanie hołdu Powstańcom Styczniowym. Weterani Powstania Warszawskiego zwiedzili naszą wystawę „Chwała Zwyciężonym. W 150. Rocznicę Powstania Styczniowego”, którą byli zachwyceni. Następnie udaliśmy się do Unierzyża, gdzie nasi zacni Goście złożyli piękny wieniec na grobie Tomasza Kolbe (1828-1863), naczelnika wojennego pow. przasnyskiego (w skład którego wchodził wówczas także pow. ciechanowski), bohaterskiego dowódcy w bitwie pod Rydzewem 5 maja 1863 r., gdzie poniósł śmierć, ostatnim nabojem odbierając sobie życie.

Powstańcy złożyli na jego grobie piękny wieniec z kwiatów, ułożonych z wyobrażeniem Biało-czerwonej i  symbolem Polski Walczącej. Na szarfie biało-czerwonej napis: Dowódcy Powstańców 1863 – Powstańcy Warszawscy. Powstańcy oddali mu honory.

Następnie pojechaliśmy z naszymi Gośćmi do Rydzewa (miejsca bitwy, w której zginął T.Kolbe), gdzie 5 maja 2013 r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej  został odsłonięty pomnik upamiętniający to wydarzenie.

Jesteśmy wdzięczni Powstańcom Warszawskim za złożenie hołdu naszym Bohaterom 1863 r.

Bogumiła Umińska