ZAJAZD SZLACHECKI W GOŁOTCZYŹNIE 30 września 2017

Zapraszamy Państwa do zespołu parkowo- dworkowego z Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie na imprezę historyczno – plenerową 30 września 2017r. w godz. 12.00 – 17.00. Dla wszystkich niezmotoryzowanych informacja: dzięki uprzejmości Prezydenta Miasta Ciechanów oraz Zakładowi Komunikacji Miejskiej z Ciechanowa ( przystanek Plac Kościuszki – obok muzeum) będzie kursował bezpłatny autobus. Rozkład jazdy poniżej.

Program imprezy :

12.00 –  12.40 –  rozpoczęcie  i występ Regionalnego Zespołu Ludowego „KARNIEWIACY”  z prezentacją  tańców ludowych takich jak: kontro, polka, fafur, walczyk, przeplatanych piosenkami ludowymi i biesiadnymi, oraz z opowieścią „jak dawniej bywało na weselu

12.40 – 13.00 – czytanie fragmentów utworu  Stanisława Wyspiańskiego „Wesele

13.00 – 13.20 – potyczki sejmikowe (pokazy fechtunku i walk szlacheckich)
w wykonaniu grupy historycznej  „Liga Baronów” z Warszawy

13.20 – 14.00 – historią malowane (warsztaty plastyczne dla dzieci)

14.00 – 15.00 – rozstrzygniecie konkursu „Moja Przygoda w Muzeum w Gołotczyźnie”

15.00 – 16.00 – „Zajazd szlachecki na Karczmę przydrożną ….”– pokaz walki żołnierza Rzeczypospolitej Szlacheckiej  w wykonaniu grupy historycznej  „Liga Baronów” z Warszawy

16.00 – 16.40 – występ zespołu ,,Romanca” z Płońska,  w prezentacji tańców cygańskich

17.00  –  zakończenie imprezy

W trakcie imprezy wiele atrakcje: pokazy historyczne – „Polonia Militaria” – broń i zbrojenie z XVII w. , geografa Polskiego – geografia dawnej Polski, sprzedaż książek, reprintów i pamiątek, historycznych, trwać będzie historyczna gra hazardowa – „Orzeł bierze wszytko”,  a także warsztaty dla chętnych – kuźnia królewska – kowal, mennica królewska- mincerz, papier czerpany, plecionkarstwo i wiklina,  biżuteria naturalna, garncarstwo i farbiarstwo tradycyjnymi technikami oraz stoiska z jedzeniem regionalnym, słodyczami  i miodami.  W obozowisku szlacheckim trwać będą pokazy strzelectwa artyleryjskiego i  broni czarnoprochowej, jak również łucznictwa. Czynna będzie  Karczma, gdzie posilić się będzie można tradycyjnym jadłem.