Wystawa prac fotograficznych Pana Wojciecha Szweja

Serdecznie zapraszamy na wystawę prac Pana Wojciecha Szweja, budynek ekspozycyjny Muzeum Szlachty Mazowieckiej przy ul. Warszawskiej 61 w Ciechanowie.

Wojtek Szwej

Pierwsze zainteresowanie fotografią pojawiło się w liceum w roku 1980. Uczęszczał wówczas do Państwowego Ogniska Plastycznego, gdzie poznawał tajniki fotografii analogowej oraz pracy w ciemni. W roku 1984 zdał maturę i otrzymał dyplom  ukończenia Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie. Fotografia i grafika użytkowa stały się od tej pory głównym polem działań artystycznych i zawodowych. Od 1985 r. był członkiem Koszalińskiego Towarzystwa Fotograficznego (później BTF), biorąc czynny udział w wystawach, konkursach i plenerach. Pierwsze publikacje, wyróżnienia i nagrody były w owym czasie dużą motywacją do dalszej przygody z fotografią.

Pod koniec lat 80. autor wyjechał do Italii, gdzie po rocznym pobycie osiadł na wiele lat w Kanadzie. W 1988 r. rozpoczął edukację uniwersytecką na L’Université du Québec à Montréal (UQAM), gdzie w 1992 roku otrzymał dyplom Wydziału Graphic Design. Po studiach autor zaczął czynne życie zawodowe w dziedzinie fotografii i projektowania graficznego, pracując najpierw w kilku firmach w dziale reklamy. Następnie prowadził w Montrealu własną działalność pod szyldem: Life&Art Communication. Początek lat 90. to także nawiązanie współpracy z agencjami fotograficznymi Stock Photo, jak The Image Bank, Publiphoto, Corbis w Kanadzie i USA, dla których wykonuje wiele zdjęć, podróżując po Ameryce i Europie. Od 1996r. został też fotografem dwóch czołowych polskich agencji: East-News oraz Forum.

W roku 2000 podjął pracę jako Photo Manager w filii brytyjskiej firmy Ocean Images. Kierował zespołem fotografów pracujących na pasażerskich statkach Cruise Lines. Połączenie pasji fotografii z możliwością podróży po świecie dało autorowi pole do dalszego rozwoju, szerokich kontaktów osobistych i zawodowych oraz wielu ciekawych projektów fotograficznych. Profesjonalne warsztaty w Anglii (Southampton) oraz USA (Miami-Florida, St-Louis-Missouri USA), pod okiem wybitnych znawców tematu, pomogły autorowi rozwinąć zainteresowania w dziedzinie fotografii portretowej, która stała się także ważną częścią pracy zawodowej. Na przestrzeni lat, prowadząc samemu wiele spotkań, warsztatów i wykładów fotograficznych w Polsce i za granicą, autor spełnił się także w pracy dydaktycznej. Przez kilka lat był głównym wykładowcą w Bałtyckiej Szkole Fotografii w Koszalinie.

Obecnie pod nazwą Life&Art Photography wykonuje prywatne sesje fotograficzne w ekskluzywnych ośrodkach wypoczynkowych francuskiej firmy Club Med Resorts na Karaibach. Przez ponad 30 lat działalności w profesji fotograficznej był laureatem konkursów, uczestnikiem wielu wystaw oraz licznych publikacji fotograficznych w Polsce i na świecie. Został również członkiem rzeczywistym Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) oraz Professional Photographers of Canada (PPOC).