Wystawa czasowa: Świat toruńskiego piernika.

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na zwiedzanie  wystawy czasowej pt: Świat toruńskiego piernika do Budynku ekspozycyjnego przy ul. Warszawskiej 61.

Ekspozycja do 1 lipca

Wystawa „Świat toruńskiego piernika”  powstała w 2008 roku i stanowi „wędrujący” wariant wystawy stałej prezentowanej w Muzeum Okręgowym w Toruniu.

Zasadnicza część ekspozycji prezentującej dzieje toruńskiego piernikarstwa, znajduje się w specjalnie zaprojektowanej, stylizowanej na kształt drewnianej kogi – żaglowca handlowego. Wypełniają ją oryginalne obiekty muzealne (m.in. wybór ze słynnej toruńskiej kolekcji form piernikowych, późnośredniowieczne naczynia: drewniane, gliniane i kamionkowe, a także cynowe kufle i kubki oraz formy do babek i cukierków z przełomu XIX i XX wieku). Ważnymi elementami wystawy są również możliwe do dotykania i oglądania kopie przedmiotów (np. kopie form piernikowych, skrzynki i opakowania, współczesne stylizowane naczynia) a także manekiny uzupełniające m.in. rekonstrukcję kramu piernikarskiego, piekarni czy sklepu z przełomu XIX i XX wieku.

Wystawa ma charakter interaktywny, integralną część ekspozycji stanowią warsztaty możliwe do przeprowadzenia zarówno dla gości indywidualnych jak i grup, w trakcie których można własnoręcznie przygotować dekoracyjne pierniki ozdobne o tradycyjnych kształtach oraz odkryć smak toruńskiego piernika.