Wernisaż wystawy „Wieś z przeszłości” – fotorelacja

W Dworku Aleksandry Bąkowskiej w Gołotczyźnie 27 października br. o godzinie 17:00 odbył się wernisaż wystawy  pt: „Wieś z przeszłości”. Piątkowy wieczór zgromadził w  muzeum  wielu gości, których przywitali  Jarosław Wałaszyk – kierownik Oddziału Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie i  kurator wystawy Łukasz Szpejewski.

Wizyta w Muzeum Pozytywizmu była dla zebranych  pewnego rodzaju podróżą do przeszłości, w sali muzealnej mogli podziwiać pejzaże  wsi,  pełne  kolorów, przyrody  i wspomnień.

Otwarcie wystawy  uświetnił występ ciechanowskiej poetki Pani Barbary Sitek – Wyrembek,  która zaprezentowała swoją twórczość związaną z tematyką wsi.

Wystawę można zwiedzać do końca lutego 2018r.

Wystawa „Wieś z przeszłości” jest  swoistą podróżą do minionych czasów, do sielskiego krajobrazu wsi mazowieckiej z przełomu XIX i XX wieku. Prezentowane w Dworku Aleksandry Bąkowskiej w Gołotczyźnie malarstwo polskich artystów jest ucztą nie tylko dla oczu, ale przede wszystkim  przystankiem duchowym w dzisiejszym zabieganym świecie, świecie w którym warto się na chwilę zatrzymać, zawiesić, zatęsknić…

Mazowiecka wieś od lat jest inspiracją dla artystów malarzy, którzy poprzez swoje prace przybliżają życie codzienne jej mieszkańców, obyczaje i architekturę. Milczący świadkowie tamtych czasów, po części przetrwali  a Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie chroniąc od zapomnienia znikający krajobraz gromadzi obrazy związane z tą tematyką.