Spotkanie poświęcone 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki

Dyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zaprasza na spotkanie poświęcone200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki”,  26 października (czwartek) 2017 r. o godz. 1700 w budynku ekspozycyjnym Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie,  przy ul. Warszawskiej 61
Wystąpią:
‑ dr Leszek Marek Krześniak – Tadeusz Kościuszko – jakim był człowiekiem?
– dr Longina Ordon – Złota i czarna legenda Tadeusza Kościuszki

Spotkanie poprowadzi dr Bogumiła Umińska, kustosz i kierownik działu historii Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

Dr Leszek Marek Krześniak – Prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej  od 1984 r. organizator corocznych Międzynarodowych Sympozjów Kościuszkowskich w Maciejowicach i Wszechnicy Kościuszkowskiej w Warszawie. Organizator obchodów kościuszkowskich, sesji, koncertów, wystaw plastycznych. Autor wystąpień i prezentacji na konferencjach i sesjach   kościuszkowskich oraz artykułów, autor fotogramów związanych z tradycją kościuszkowską oraz autor publikacji poetyckich
o Tadeuszu Kościuszce, redaktor książek wydawanych przez Polską Fundację Kościuszkowską. Popularyzator wiedzy o T. Kościuszce i powstaniach narodowych. Organizator podróży historycznych śladami Tadeusza Kościuszki i wielkich Polaków. Popularyzator wiedzy medycznej o naturalnych metodach leczenia i ziołolecznictwie.

Longina Ordon, doktor nauk humanistycznych. Od wielu lat popularyzuje tradycję kościuszkowską w pracy z młodzieżą oraz we współpracy ze środowiskami kościuszkowskimi w Polsce i poza jej granicami. Autorka licznych publikacji dotyczących literatury i historii polskiej. Zaangażowana w pracę Komitetu Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli i w Warszawie. Występowała na licznych sesjach naukowych krajowych i zagranicznych poświęconych recepcji Insurekcji Kościuszkowskiej, Grunwaldu, Wiktorii Wiedeńskiej, Bitwie Warszawskiej 1920 r., plebiscytu i powstań śląskich w literaturze i historiografii polskiej.