Przegląd Zespołów Zapustnych „Mazowieckie Zapusty 2009”

Tegoroczny XXVIII Przegląd Przebierańców Zespołów Zapustnych, organizowany przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie pod honorowym patronatem Marszałka Sejmiku Mazowieckiego Adama Struzika odbył się 22 lutego 2009 r. we wsi Długołęka, gmina Opinogóra, powiat ciechanowski.

Przybyło 21 zespołów z terenu całego Północnego Mazowsza
od Raciąża po Jednorożec. Barwny korowód przebierańców prowadzony przez wóz ciągnięty przez konie, przeszedł w pięknej zimowej scenerii całą wieś Długołękę rozchodząc się do gościnnych domów gospodarzy. Część zespołów dowieziona została przystrojonymi wozami na gościnę do szlacheckich przysiółków Pokojewo i Trentów. Bawili się zarówno mieszkańcy jak członkowie zespołów. Po prezentacji krótkiego programu u gospodarzy odbyło się oficjalne otwarcie Przeglądu na scenie remizy w Długołęce.
W trakcie ceremonii Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik wyróżnił Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie wręczając na ręce Pani dyrektor Muzeum medal pamiątkowy PRO MASOVIA – za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz Województwa Mazowieckiego.
Tutaj druhowie miejscowej OSP zadbali już, aby wszyscy goście bawili się znakomicie (zarówno uczestnicy jak i widzowie) i nastąpiła pełna integracja bardzo licznie zgromadzony gości.
Zespoły oceniane były przez jury w składzie: dr Irena Kotowicz-Borowy – etnolog – kustosz Muzeum Szlachty Mazowieckiej, Małgorzata Orlewicz – etnolog
– vice dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie,
Maryla Wojciechowicz – kulturo-znawca –Polskie Nagrania, Justyna Ziółkowska
– etnolog – redaktor TV Polonia.
Wszystkie zespoły otrzymały tradycyjnie równorzędne nagrody. Dodatkowo nagrody otrzymali: kierownik zespołu Podkrajewo – Grzegorz Walczak – za szczególne wieloletnie zasługi na rzecz animacji środowiska lokalnego i Zdzisław Biesiekierski – za wspaniale prezentowaną od 28 lat postać Konia z zespołu Koziebrody.
Na zakończenie jury odbyło warsztaty z kierownikami wszystkich zespołów.
Tegoroczny Przegląd Mazowieckich Zapustów zaszczycił swoja obecnością sam Marszałek Sejmiku Mazowieckiego Adam Struzik.

Zasadniczym celem organizowania Przeglądów jest od początku animacja środowisk wiejskich i tworzenie pomostu kulturowego między tradycją, z jej symbolami i systemem wartości, a współczesną kulturą wiejską. Chodzi więc
o podtrzymanie żywego źródła aktywności kulturowej lokalnych społeczności wioskowych z jednej strony i utrzymania poczucia własnej tożsamości kulturowej z drugiej.

Zadanie „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego”.