Polska i Brazylia – Bliższe niż się wydaje

Materiały dotyczące polskiej emigracji do Brazylii pokazują, że związki między obu narodami mają znacznie dłuższą historię niż 90 lat, bowiem w roku 2009 obchodzona była 140. rocznica emigracji Polaków do Brazylii, a wzmianki o pobycie pierwszych Polaków i Krzysztofa Arciszewskiego w Brazylii, sięgają pierwszej połowy XVII wieku. Na wystawie można zobaczyć chatki  polskich imigrantów oczekujących na przydział terenu pod własne gospodarstwa.
Są zdjęcia przedstawiające polski park im. Jana Pawła II w Kurytybie. Pokazano sylwetki kilku wybitnych polskich imigrantów  i Brazylijczyków polskiego pochodzenia, którzy wnieśli wkład do kultury i gospodarki Brazylii. Liczne materiały fotograficzne i informacyjne pokazują działalność organizacji polonijnych w kultywowaniu polskich tradycji, kultury, historii, języka polskiego,polskich świąt narodowych i związków z ojczyzną swych przodków. Pokazano działalność zespołów folklorystycznych i ich udział w Światowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Są zdjęcia ilustrujące działalność Towarzystwa Dobroczynnego Polonia i Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Rio de Janeiro. Pokazano  działalność badawczą i wydawniczą  Zdzisława Malczewskiego TChr, redaktora naczelnego czasopism „Projeções ” i „Polonicus”,rektora Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii  oraz organizacji polonijnej Braspol . Zamieszczono zdjęcia  ze spotkań literatów polskiego pochodzenia zorganizowanych z inicjatywy Braspol w 2007  i 2009 r. w Kurytybie. Są też zdjęcia z  sympozjum z okazji 80-lecia polskiego osadnictwa w Águia Branca(Orzeł Biały) w stanie Espirito Santo w roku 2009 , którego inicjatorem i współorganizatorem był Zdzisław Malczewski TChr. Zamieszczone materiały świadczą o bliskiej współpracy  Braspolu i Zdzisława Malczewskiego TChr z polskimi instytucjami naukowymi i wydawniczymi m.in. z Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.
Na wystawie można zobaczyć zdjęcia ze spotkania  Jana Pawła II  z Polonią brazylijską w Kurytybie podczas wizyty Papieża  w  Brazylii  w 1985 r. Pokazano również działalność duszpasterstwa polskiego w Brazylii.
Autor wystawy, Stanisław Pawliszewski , podziękował wszystkim instytucjom i osobom prywatnym za udostępnienie materiałów i pomoc w jej realizacji.
Wśród licznych polskich instytucji należy wymienić  Archiwum Akt Nowych, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Sztuki  w Łodzi, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”,Kancelarie Sejmu i Senatu RP, Kancelaria Prezydenta RP, Centrum Informacyjne Rządu RP, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Obrony Narodowej, 8.Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie, Marynarka Wojenna RP w Gdyni, Towarzystwo Polsko-Brazylijskie, Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego,Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Liceum Ogólnokształcące im. Rui Barbosy w Warszawie, Fundacja Kultury Brazylijskiej Macunaima, PAP-FOTO, Ambasada RP w Brasilii i Konsulat Generalny RP w Kurytybie.
Wśród instytucji brazylijskich , które udostępniły materiały są : Ambasada Brazylii w Warszawie, Protokół Prezydenta Federacyjnej Republiki Brazylii, Ministerstwo Spraw Zagranicznych FRB, Ministerstwo  Obrony FRB ,Archiwum Kongresu Narodowego Brazylii, Instytut Historyczny i Geograficzny w Rio de Janeiro oraz Brazylijska Agencja Promocji Eksportu i Inwestycji ApexBrasil w Warszawie.
Wśród organizacji polonijnych należy wymienić Towarzystwo Dobroczynne Polonia i Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Rio de Janeiro oraz Braspol w Kurytybie.
Wśród licznych osób ,które udostępniły materiały  na wystawę są  m.in. Józef Szajna,
Maria Fołtyn, Zdzisłąw Malczewski TChr, Maciej Skarżyński z Wielkiej Brytanii, Krzysztof Smolana, Anna Szklennik, Janusz Niesyto, Paweł Kulka Kulpiowski, Maciej Polkowski i Paweł Kucharczuk.
Wystawa „Polska i Brazylia bliższe niż się wydaje” była  prezentowana także w Oddziałach Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Sandomierzu i w Piasecznie k.Gniewa, woj. pomorskie, w Galerii Uniwersytetu Warszawskiego w Pałacu Kazimierzowskim, w L Liceum Ogólnokształcącym im. Rui Barbosy w Warszawie, Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Hugona Kołłataja w Dąbrowie Górniczej. Od 12 marca br. będzie prezentowana w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, a w maju br  w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie. Przewiduje się jej prezentację również   gmachu Sejmu RP  w  2012 r. Podejmowane są starania , aby pokazać ją także w  innych instytucjach na terenie Warszawy oraz w  Krakowie i Poznaniu.
Przygotowanie  wystawy „POLSKA I BRAZYLIA BLIŻSZE NIŻ SIĘ WYDAJE” i jej  prezentacja w stolicy oraz na terenie kraju  jest liczącym się wkładem Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego  i współdziałających z nim instytucji do obchodów 90. rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Brazylią ,głównym partnerem gospodarczym Polski w Ameryce Łacińskiej, krajem z którym wiążą naród polski  historyczne, bardzo bliskie więzy przyjaźni oraz krajem , który odgrywa  ważną rolę w polityce światowej.

Autor wystawy : Stanisław Pawliszewski
Opracowanie graficzne : Jacek Chlebicki
Wykonawca : NESTA-Targi-Wystawy. Warszawa

Opracował :
Stanisław Pawliszewski
Prezes Zarządu
Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego
Warszawa ,luty 2012 r.

Udostępnij na: