Przemijający świat polskich dworów w obrazach Bronisławy Rychter – Janowskiej

Bronisława Rychter Janowska (1868- 1953) to polska malarka, głównie związana ze środowiskiem artystycznym Krakowa. W pamiętniku wspominała, że rysowała odkąd mogła utrzymać ołówek w ręku. Studia malarskie ukończyła w Monachium oraz w Akademii Florenckiej i w Rzymie. Była malarką niezwykle pracowitą a jej obrazy cieszyły się dużą popularnością wśród odbiorców. Sama artystka twierdziła, że była autorką kilkunastu tysięcy prac rozsianych po całej Polsce i zagranicy. Jej dzieła były uwielbiane dlatego, że ukochała malować polskie dwory i dworki. Jak sama pisała: „Ulubionym moim tematem jest czar dworu polskiego oraz problem oświetlenia słońcem i lampami”. Źródłem tej fascynacji był dworek jej prababci w Jeżowie – „Wszystko tu składało się na nastrój wnikający na wieki w duszę dziecka”.  Ponadto malowała wnętrza dworów, polskie kościoły, sceny z życia wsi  oraz portrety a w wyniku licznych podróży, przede wszystkim po Europie także pejzaże.

Na wystawie zaprezentowano 20 obrazów ze zbiorów Muzeum. Nastrojowe prace malarki pokazują prostotę, jak również szczerość i prawdę w nich tkwiącą.  W roku 1923 historyk i krytyk sztuki Artur Schroeder nazwał Rychter – Janowską „Malarką ginących dworów”.