„Haft krzyżykowy” Ireny Urban – Spotkanie w ramach rodzinnej niedzieli 16 marca 2014 roku

Podczas Rodzinnej Niedzieli w Muzeum, która odbyła się 16 marca 2014r. w budynku ekspozycyjnym przy ul. Warszawskiej 61 zarówno dzieci, jak i dorośli mogli przenieść się do czasów, w których ręczne zdobienie tkanin było sztuką, a malowanie za pomocą igły i nici – prawdziwym majstersztykiem. Wszyscy chętni uczestniczący w tej niezwykłej podróży obejrzeli prezentację multimedialną pt. „ Igła z nitką, czyli krótka historia haftu”, prace haftu wykonane przez ciechanowiankę, amatorkę, Panią Irenę Urban, a także wzięli udział w warsztatach haftu i robótek ręcznych.

W czasie warsztatów dzieci wysłuchały wiersza Jana Brzechwy „ Tańcowała igła z nitką”, poznały sekrety tej niezwykłej techniki zdobienia tkanin oraz same miały okazję poczuć się jak artyści, tworząc własne wzory przy użyciu igieł, tkanin oraz kolorowych nici. Dawna i już trochę zapomniana sztuka haftu okazała się doskonałą lekcją cierpliwości, rozwijającą zdolności manualne.

Rodzinna Niedziela w Muzeum to cykl bezpłatnych spotkań, organizowanych raz w miesiącu przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Tematyka spotkań każdego miesiąca jest inna. Organizowane są prelekcje, prezentacje multimedialne, warsztaty, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Chcieliśmy w ten sposób zainteresować mieszkańców miasta instytucją jaką jest Muzeum, a także umożliwić spędzanie czasu wolnego w ciekawy sposób.

Kwietniowa Rodzinna Niedziela w Muzeum związana będzie z tematyką wielkanocną. Już dziś zapraszamy 13 kwietnia 2014r. w godz. 11-14 do budynku ekspozycyjnego przy ul. Warszawskiej 61. W programie prezentacja multimedialna dotycząca tradycji świątecznych w różnych rejonach Polski, pokaz stołu wielkanocnego i potraw świątecznych, warsztaty zdobienia pisanek.

Tekst: Magdalena Banasiak