” Dług, czyli kosy w kosmosie” – Rodzinna Niedziela w Muzeum

W ramach „Rodzinnej Niedzieli w Muzeum” 28.02.2016 o godzinie 13.00, odbyło się spotkanie z panem Pawłem Kudzia pt.” Dług, czyli kosy w kosmosie”.

Gość opowiedział m.in. o udziale Polaków w założeniu Jamestown, o udziale Kościuszki i Pułaskiego w wojnie o niepodległość Ameryki i o tym, że Kazimierz Pułaski był pierwszym „Żołnierzem Wyklętym”. Mówił też o Ignacym Paderewskim i o tym, jak zainteresował Amerykę sprawami Polski,  o wojnie 1920, i o wielkiej pomocy, którą Ameryka udzieliła Polsce w latach 1919-1921, o znaku Eskadry Kościuszkowskiej i jego dalszych losach.  Opowiedział także o „Solidarności” uświadamiając słuchaczom, że powstała ponad 300 lat wcześniej niż mówią lekcje historii. Na zakończenie licznie zgromadzona publiczność nagrodziła gościa gromkimi brawami.

Paweł Kudzia jest m.in. jednym z pierwszych korespondentów wojennych polskich mediów, pracował w Polskiej Akcji Humanitarnej. Obecnie współpracuje z fundacją Humanites – Sztuka Wychowania: prowadzi inspirujące spotkania i warsztaty dla firm i szkół opowiadające o prawdziwych bohaterach.

fot: Kazik Kosmala