„Cyna w zbiorach Muzeum”

Dyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zaprasza do zwiedzania wystawy pt. „Cyna w zbiorach Muzeum” Budynek ekspozycyjny Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie przy ul. Warszawskiej 61

Cyna – to metal półszlachetny , o niskiej temperaturze topnienia i kruchości. Należy do metali najdawniej użytkowanych przez człowieka. Znana już w czasach prehistorycznych jako trzeci metal po złocie i miedzi. Czysta cyna jest zbyt miękka, dlatego też stosowano niewielkie domieszki innych metali, które zwiększały jej twardość, dodawały blasku, czystości dźwięku. Łączono ją zatem między innymi z miedzią, cynkiem, a najczęściej z ołowiem. Jednak przedmioty ze stopu z ołowiem ( najtańszym) w kontakcie z żywnością były szkodliwe dla zdrowia ludzkiego. Wyroby z cyny pełniły funkcję użytkową -od naczyń do wody, wina i piwa, poprzez: misy, talerze, dzbany, puchary, patery, lampy, lichtarze, naczynia liturgiczne.

Wyroby z cyny często mylone są z wyrobami ze srebra, dlatego że cynę jak i srebro cechuje ten sam metaliczny kolor.

Rzemiosło zajmujące się produkcją wyrobów z cyny nazywa się konwisarstwem. Od epoki średniowiecza aż do końca XVIII wieku na ziemiach Polski utrzymuje się wysoka produkcja wyrobów z cyny. Przedmioty z cyny były wyposażeniem nie tylko pałaców i dworów ale należały też do nieodłącznych wyposażeń kościołów.

Na wystawie prezentujemy dużą kolekcję cyny będącą własnością naszego Muzeum.

Elżbieta Długołęcka