Akademia Niepodległości 21.02.2019r.

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie serdecznie zapraszają 21.02.2019r. o godzinie 17:00 do Budynku ekspozycyjnego przy ul.Warszawskiej 61, na pokaz filmu „Niepodległość” oraz prelekcję  dr. Dariusza Gałaszewskiego pt: Budowanie Niepodległej.

Spotkania zorganizowane są przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie i Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.

Narodowy Patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Ciechanowską Akademię Niepodległości patronatem objęło radio KRDP.

Podczas spotkania ukazana zostanie  droga do odzyskania niepodległości w 1918 roku, walka o jej utrzymanie w pierwszych latach II Rzeczypospolitej oraz budowa nowej Polski. Narrację poprowadzą świadkowie i uczestnicy wydarzeń, którzy pozostawili pisemne świadectwa swoich losów i historii. Film powstał z niepublikowanych materiałów archiwalnych z lat 1914-1923, które zostały odrestaurowane i pokolorowane.

Twórcami filmu są m.in.: Krzysztof Talczewski (scenariusz i reżyseria) oraz Mirosław Bork (scenariusz). Materiał został wyprodukowany przez Telewizję Polsat, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, MWM Media i Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.